hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

STYL ŻYCIA

Jak poskromić swoją rozrzutność i zacząć oszczędzać?

jak skutecznie oszczędzać

Zadajesz sobie czasem pytanie, jak w ogóle masz zacząć oszczędzać? Oszczędzanie jest zmorą każdego, kto lubi wydawać pieniądze na swoje większe i mniejsze przyjemności.

Z raportu Dojrzałość Finansowa Polaków 2017, stworzonego przez GfK Polonia, na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że co trzeci badany Polak deklaruje brak jakichkolwiek oszczędności, a blisko połowa ankietowanych potwierdziła, że zamiast oszczędzać, chętniej wydaje pieniądze na codzienne przyjemności.

Dlaczego najczęściej nie udaje nam się oszczędzać?

Aż 40% Polaków twierdzi też, że nie może oszczędzać, bo wydaje wszystko na bieżąco. Taki stan rzeczy u wielu z nich nie wynika jednak jedynie z wysokości dochodów, ale ze sposobu zarządzania dostępnymi środkami. Jest winą złego dysponowania gotówką, wydawaniem pieniędzy pod wpływem impulsu lub kupowaniem na zapas z racji promocji stwarzających jedynie pozory oszczędności.

Wraz ze wzrastającym poziomem naszego życia stajemy się również mistrzami w szukaniu usprawiedliwień na swoją rozrzutność. Wychodzimy z założenia, że skoro ciężko pracujemy i zarabiamy, nie powinniśmy odmawiać sobie, tak oczywistych, drobnych rzeczy, jak np. poranna kawa z sieciówki. Brakuje nam wewnętrznego głosu racjonalności. Wolimi korzystać z życia niż myśleć o przyszłości.

jak oszczędzać

Ile, dlaczego i na co najczęściej wydajemy pieniądze rano?

Zapytaliśmy mieszkańców Warszawy, w przedziale wiekowym 25-40 lat, pracujących na etacie, z deklarowanym dość luźnym podejściem do zarządzania własnymi środkami;

Martyna,

30 -60 zł – Podróż do pracy taksówką, bo w tramwaju czy autobusie jest tak dużo ludzi i jeszcze się spieszę i pogoda nie sprzyja, a trzeba dojść do i z przystanku… No i może kawa i jakaś owsianka czy jogurt z owocami, którego nie zdążyłam zjeść w domu.

Diana,

7- 12 zł – Kawa na wynos z popularnej kawiarni, bo tak idealnie o czasie i ktoś mi ją przyrządzi i ładnie poda…

Michał,

15-35zł – Śniadanie w pracy od „pana kanapki”, bo przecież rano nie było czasu, by wziąć jabłko czy przygotować szybką kanapkę. Codziennie rano kupuję też papierosy i czasem przy okazji jakąś gazetę.

Kilka szybkich zbliżeń kartą lub kliknięć w aplikację i ..? I już średnio prawie 50 złotych wydanych przed godziną 12.00 w południe. W drugiej połowie dnia dochodzą jeszcze takie codzienne wydatki jak: lunch w firmowej stołówce, popołudniowa kolejna kawka, soczek lub ciastko, kolacja na mieście ze znajomymi czy drobne zakupy dóbr codziennego użytku.

Niektórzy z nas, w skali miesiąca na niby „rzeczy oczywiste”, tylko w dni robocze potrafią wydać lekką ręką nawet kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze weekendy, w których również nie odmawiają sobie wydatków, bo „Przecież po całym tygodniu pracy należy się chwila odprężenia przy drinkach, na zakupach czy szalonym wypadzie za miasto” – dodaje Agnieszka.

jak oszczędzać

Problem pojawia się pod koniec miesiąca, gdy nagle zaczyna brakować pieniędzy na rachunki i inne przyziemne zobowiązania finansowe. Jeszcze gorzej, jak liczne karty kredytowe lub debety na koncie opiewają na niezrozumianą kwotę. Pojawia się wtedy pytanie, gdzie się podziały moje pieniądze? Przecież w tym miesiącu nic konkretnego nie kupiłam/em.

Jak więc zacząć skutecznie oszczędzać?

jak oszczędzać

MAŁYMI KROKAMI

Jeśli do tej pory Twój tryb życia był typowo konsumpcyjnym, nagły przelew 60% Twoich zarobków na konto oszczędnościowe, uczyni Cię zwyczajnie nieszczęśliwym … Drastyczne ograniczenie standardów życia, w jakich się dotąd żyło, choć będzie istotnym zastrzykiem gotówki, nie potrwa długo. Po jakimś czasie zaczniesz wynagradzać sobie chwile, gdy istniała potrzeba „zaciskania pasa” i wrócisz do wcześniejszych zachowań.

Zacznij systematycznie odkładać małe kwoty. Z czasem staraj się je zwiększać w miarę możliwości.

Spraw, by racjonalne wydawanie pieniędzy stało się Twoim codziennym nawykiem, a nie jednorazowym zrywem w przypadku deficytu gotówki lub środków dostępnych na kartach.

Może Cię zainteresuje? Mentalność ofiary – jak się jej pozbyć?

PRZEANALIZUJ DOTYCHCZASOWE WYDATKI

Zobacz, na co tak naprawdę wydajesz swoje pieniądze. Spróbuj przez tydzień, codziennie poświęcić 15 minut wieczorem na spisanie wszystkich swoich wydatków z bieżącego dnia. W skali tygodnia będziesz mieć już pewien pogląd, który z łatwością przełożysz na miesiąc, kwartał czy rok. Przeanalizuj, które pozycje powtarzają się zbyt często, z których bez problemu mógłbyś zrezygnować. Zastanów się, które z nich, nie przynoszą w życiu nic istotnego, a są jedynie zbędnym wydatkiem.

ZRÓB PLAN rozdysponuj posiadany budżet

Aby rozpocząć swoją przygodę ze świadomym planowaniem wydatków, wypisz wszystkie swoje dochody z całego miesiąca. Uwzględnij wszystkie wydatki i inne zobowiązania finansowe. Po odjęciu drugiej pozycji od pierwszej uzyskasz pełny obraz budżetu domowego na przestrzeni miesiąca. Rozplanuj go dokładnie . Zastanów się, ile środków przeznaczysz na jedzenie, naukę, hobby, przyjemności i oszczędności.

To pewne, że trzymając się planu, ilość wolnej gotówki na koniec miesiąca będzie większa niż w poprzednim.

Lekką ręką wydajemy.

Oszczędności oraz pieniądze odłożone na tzw. „czarną godzinę” dają niezwykłą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących wszystkich sfer życia. Niezależność finansowa sprawia, że jesteśmy odważniejsi w kwestiach zawodowych, spokojniejsi o swoją przyszłość, swoich bliskich i rodzinę.

Wolna gotówka daje również duże możliwości do przyszłych zakupowych lub inwestycyjnych popisów. Uzbierana większa kwota na ważne przedsięwzięcia takie jak np.: wyjazdy na wymarzone wakacje, nowy bezpieczny samochód, dodatkowa edukacja lub np. kupno nowych mebli do salonu, przysporzy Ci więcej radości niż poranna kawa z sieciówki, co drugi dzień.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *