hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

URODA

Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny

Wypadanie włosów

Jeśli kiedykolwiek zaniepokoiła Cię ilość wypadających włosów, sprawdź, jakie mogą być przyczyny tej sytuacji. Nadmierne wypadanie włosów jest zawsze powodem do niepokoju. Jeśli więc wszystkie Twoje niezliczone szampony, odżywki i serum do włosów, kupowane z nadzieją na silne, zdrowe i gęste włosy, nie przynoszą większych efektów, a Ty codziennie coraz więcej włosów wyjmujesz ze swojej szczotki, Twoje problemy z włosami mogą być znacznie głębsze, niż myślisz.

Nie czekaj, aż będzie za późno. Wypadanie włosów wiąże się zazwyczaj z zaniżoną samooceną i osłabioną pewnością siebie, nadmiernym stresem, a także stanami depresyjnymi wywołanymi brakiem własnej akceptacji.

Wypadanie włosów – sprawdź najczęstsze możliwe przyczyny!

Wypadanie włosów

Zmiany hormonalne

Problemy hormonalne są jedną z najpowszechniejszych przyczyn wypadania włosów, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ciężka utrata włosów może wystąpić z powodu braku równowagi w wydzielaniu hormonów w krwiobiegu, gdzie tyroksyna lub tarczyca odgrywają kluczową rolę.

W tm przypadku utratę włosów można wyleczyć poprzez korektę nierównowagi hormonalnej. Tego typu działanie poparte właściwą diagnozą dermatologa skutecznie zatrzyma wypadanie włosów.

Wiele kobiet zauważa również wypadanie włosów związane z hormonami po około 3 miesiącach od urodzenia dziecka. W czasie ciąży wysoki poziom niektórych hormonów powoduje, że organizm zatrzymuje włosy, które normalnie by wypadły. Kiedy hormony wracają do poziomu sprzed ciąży, włosy te wypadają i ponownie rozpoczyna się normalny cykl wzrostu i wypadania.

Choroby i przyjmowane leki

Każde osłabienie naszego organizmu, wynikające z choroby może być przyczyną wypadania włosów w ilościach nieporównywalnych niż dotychczas.

Również niektóre leki lub terapie (przeciwnowotworowe) mogą powodować wypadanie włosów. Ten rodzaj wypadania włosów poprawia się po zaprzestaniu przyjmowania leku. Leki, które mogą powodować wypadanie włosów, obejmują leki rozrzedzające krew, leki stosowane w leczeniu nadciśnienia lub chorobach serca, witamina A (jeśli zostanie przedawkowana), tabletki antykoncepcyjne i leki przeciwdepresyjne.

Zobacz także: Domowe SPA dla włosów-sposoby wspomagające kurację na słabe lub wypadające włosy

Wypadanie włosów

Nadmierny stres i brak odpoczynku

Wypadanie włosów to również częsta przypadłość osób, które nieustająco w swoim życiu pędzą.

Brak szans na solidny wypoczynek, stresująca praca czy inne zajęcia wymagające ciągłego w życiu napięcia rujnują nasz organizm w tym także włosy.

Przewlekły stres sprawia, że hormony mogą uwalniać prozapalne substancje chemiczne, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy. Zniszczone i wypadające włosy są tego efektem. Stres może również spychać mieszki włosowe w fazę spoczynku, co oznacza, że w przyszłości jest mniej prawdopodobne, że wytworzą więcej pasm.

Ekstremalnym efektem wypadania włosów związanego ze stresem jest Trichotillomania, choroba, w której ludzie dosłownie „wyrywają sobie włosy z głowy”.

Łysienie dziedziczne lub łysienie androgenowe

U mężczyzn wypadanie włosów może przebiegać według typowego wzoru (cofanie się przedniej linii włosów i / lub przerzedzenie włosów na czubku głowy). To najczęstszy rodzaj wypadania włosów, który może rozpocząć się w dowolnym momencie życia mężczyzny, nawet w okresie nastoletnim. Zwykle jest to spowodowane współdziałaniem trzech czynników: odziedziczonej tendencji do łysienia, męskich hormonów i procesów starzenia.

Infekcje skóry

Infekcje skóry głowy są również częstą przyczyną wypadania włosów poprzez osłabienie mieszka włosowego. Ta forma nieregularnego wypadania włosów występuje, gdy niektóre rodzaje grzybów zakażają skórę głowy, powodując oderwanie włosów od skóry. Infekcję tego typu można łatwo wyleczyć lekami przeciwgrzybiczymi.

Zobacz także: Najlepsze maski stymulujące wzrost włosów

Wypadanie włosów

Menopauza i procesy starzenia

Zarówno okres menopauzy, jak i proces starzenia sprawiają, że w naturalny sposób mamy zwiększone szanse na silniejsze wypadanie włosów. Mieszki włosowe pracują w cyklu wzrostu, spoczynku i opadania, po którym następuje regeneracja z pozostałości komórek macierzystych. Ponieważ cykl ten powtarza się wiele razy w naszym życiu, mieszki włosowe zaczynają się nieco „męczyć” i cykl odnowy włosa zaczyna być zaburzony.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nasze włosy starzeją się razem z nami. Jest to całkowicie normalna część procesu starzenia.

Przesadna stylizacja włosów

Większość kobiet uwielbia eksperymentować z włosami. Stylizują je każdego dnia na różne sposoby, używając narzędzi termicznych, takich jak prostownica, lokówka lub suszarka. Farbują włosy co kilka tygodni, aby zmienić ich wygląd. Może to mieć duży wpływ włosy i czasami powodować problemy, takie jak wypadanie włosów. Na ratunek przychodzą tu zabiegi SPA dla włosów, które pomagają zachować zdrowe włosy przy jednoczesnej zabawie z koloryzacją i stylizacją.

Niedobory dietetyczne

Mieszki włosowe należą do najbardziej aktywnych metabolicznie w organizmie. Badania pokazują, że zmniejszenie spożycia kalorii i / lub białka lub niedobór mikroelementów może w znaczący sposób wpływać na problem z wypadaniem włosów.

Również odwodnienie jest jedną z częstszych przyczyn wypadania, łamania się i przerzedzania włosów. Niedostateczne spożycie wody może również prowadzić do wysuszenia i puszenia się włosów.

Wypadanie włosów

Jak diagnozuje się wypadanie włosów?

Trwała utrata włosów często wskazuje na podstawowy problem zdrowotny i wymaga leczenia specjalistycznego. Dermatolog może określić przyczynę wypadania włosów na podstawie badań krwi, badania fizykalnego lub historii zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach pomocne mogą być proste zmiany w diecie lub odpowiednio dobrane leki na receptę.

Jeśli twój dermatolog podejrzewa chorobę autoimmunologiczną lub skórną, może wykonać biopsję skóry głowy. Będzie to wymagało starannego usunięcia niewielkiej części skóry do badań laboratoryjnych. Należy pamiętać, że wzrost włosów to złożony proces. Ustalenie dokładnej przyczyny wypadania włosów może zająć trochę czasu.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *