hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

URODA

Wrastanie włosków – jak temu zapobiec?

wrastanie włosków w skórę

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się usunąć włosy za pomocą wosku, pasty cukrowej, zwykłego golenia maszynką, czy nawet lasera, wrastające włoski zawsze mogą być uciążliwą przeszkodą, znacznie obniżającą pożądany efekt depilacji. Czy da się pokonać wrastanie włosków?

 

Czym w ogóle jest wrastanie włosków? Jakie są jego przyczyny?

Wrastające włosy to takie, które nie są w stanie przebić się przez powierzchnię skóry. Włosy te albo zwiną się pod jej powierzchnią, albo utworzą podniesiony guz, który może ulec zakażeniu, gdy włosy będą nadal próbowały przebić się przez naskórek.

Najczęstszymi przyczynami wrastania włosków są: golenie, martwe komórki naskórka na powierzchni skóry, czy niewłaściwie wykonana depilacja woskiem.

W przypadku golenia lub depilacji woskiem, jeśli włos jest złamany i nieusunięty z korzenia, może to spowodować, że włosy będą tępe. Tępy koniec może podrażniać skórę, gdy nadal rośnie.

Również rodzaj włosa determinuje kształt mieszka, z którego pochodzi. Na przykład proste włosy wyrastające bezpośrednio ze skóry są osadzone w prostym mieszku włosowym prostopadłym do skóry. Włosy kręcone mogą być bardziej podatne na wrastanie, ponieważ ich kręcony kształt mieszka włosowego może utrudniać wzrost w zakrzywionym kanale.

wrastanie włosków

Wrastanie włosków – jak temu zapobiec?

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się problemu wrastających włosów, dodaj do swojej CODZIENNEJ rutyny pielęgnacyjnej 3 podstawowe kroki:

ZŁUSZCZANIE

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec wrastaniu włosków w skórę. W przypadku częstego pojawiania się problemu, najważniejszą z nich jest złuszczanie! Regularne złuszczanie skóry powoduje usunięcie martwego naskórka na powierzchni, tak aby włosy mogły swobodnie odrastać.

Najlepsze efekty usuwania martwego naskórka uzyskasz przy pomocy peelingu gruboziarnistego, przy zabiegu szczotkowania skóry na sucho lub za pomocą masażu rękawicą lub gąbką złuszczającą.

Może Cię zainteresuje? Jak krok po kroku urządzić domowe SPA?

NAWILŻANIE

Drugim ważnym krokiem w zapobieganiu wrastaniu włosków jest utrzymywanie swojej skóry odpowiednio nawilżonej. Codzienne nawilżanie pomoże zachować elastyczność i miękkość powierzchni skóry, dzięki czemu włosy będą mogły łatwiej odrastać przez powierzchnię skóry. Staraj się używać środków nawilżających o jak najmniejszej ilości chemii i zapachu, zwłaszcza po depilacji skóry woskiem.

wrastanie włosków

NIE USUWAJ SAMODZIELNIE POJEDYNCZYCH WRASTAJĄCYCH WŁOSKÓW

Samodzielne usuwanie wrastających włosów za pomocą np. pęsetki, może doprowadzić do powstawania bolesnych stanów zapalnych. W rezultacie prowadzą one do nieestetycznych blizn. Uporczywe wrastające włosy należy leczyć preparatem zawierającym kwas salicylowy. Pomaga on, delikatnie złuszczyć okolicę uwalniając wrastający włos, zwalczając przy tym infekcję i powstały przy okazji stan zapalny.

Kosmetyki przeciwdziałające wrastaniu włosków kupisz w każdej drogerii.

Pamiętaj, że zarówno włosy, jak i skóra każdego człowieka są inne, więc postępując zgodnie z tymi krokami zapobiegawczymi, zawsze zwracaj uwagę na to, co na Ciebie najlepiej działa. Masz bardzo wrażliwą skórę? Nie złuszczaj tak energicznie. Nie masz wrastających włosków? Ogranicz te czynności do 2-3 razy w tygodniu.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *