hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

ZDROWIE

Czy woda kokosowa jest naprawdę taka zdrowa?

woda kokosowa

Popularność wody kokosowej gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Kokos stał się niezwykle popularnym i przede wszystkim modnym produktem zarówno spożywczym, jak i dodatkiem kosmetycznym. Czy hype wokół wody kokosowej jest słuszny? Sprawdzamy!

Woda kokosowa, a mleczko kokosowe-czym się różnią?

Woda kokosowa różni się od mleczka kokosowego wyglądem i właściwościami. Mleczko kokosowe to biały, gęsty płyn otrzymywany poprzez zalanie gorącą wodą miąższu występującego w bardziej rozwiniętych owocach kokosa. Woda kokosowa w odróżnieniu od mleczka kokosowego nie zawiera tłuszczów. Powstaje z młodych (5-7miesięcznych), niezupełnie dojrzałych owoców kokosa. Ma postać przeważnie przezroczystego płynu, gotowego w tej postaci do spożycia.

Może Cię zainteresuje? Zielona herbata -12 powodów, by codziennie ją pić

Czy woda kokosowa jest faktycznie zdrowa?

Atrakcyjność wody kokosowej polega na tym, że zapewnia ona nawilżenie, witaminy, minerały, elektrolity i niewielką ilość naturalnych węglowodanów, a wszystko to w jednym produkcie. Działa jak naturalny izotonik. Jedna szklanka wody kokosowej dostarcza do organizmu: potas (404 mg, czyli prawie tyle samo, co w bananie), witaminę C (24 mg, czyli około 30% zalecanej dziennej wartości), i magnez (15 mg, około 5 procent zalecanego dziennego spożycia).

Dzięki wszystkim tym cechą powszechnie uznawana jest za produkt zdrowy.

Niektórzy twierdzą również, że picie wody kokosowej może zwalczyć choroby serca, obniżyć ciśnienie krwi i ma właściwości przeciwutleniające. Tezy te nigdy nie zostały jednak potwierdzone żadnym konkretnym badaniem, które mogłoby je potwierdzić.

woda kokosowa

Na co musimy uważać, pijąc wodę kokosową?

Chociaż cukier w niearomatyzowanej wodzie kokosowej jest w pełni naturalny, to kalorie z niego wynikające będą się sumować dokładnie tak samo, jak wszystkie inne kalorie.

Cukier występujący naturalnie nie jest tak szkodliwy, jak cukier rafinowany, ale nadal jest źródłem pustych i bezwartościowych kalorii. Jedna szklanka wody kokosowej dostarcza około 50 kalorii, więc wymieniając zwykłą wodę na wodę kokosową, spożywamy dodatkowe kalorie, z których możemy nie zdawać sobie do końca sprawy. Dodatkowym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę to skład kupowanej przez nas wody kokosowej. Oprócz naturalnie występującego cukru większość wody kokosowej dostępnej na rynku jest również aromatyzowana i zawiera dodatkowy cukier, czasami pochodzący z innych owoców, ale często też jest to zwyczajny cukier przetworzony.

woda kokosowa

Jaki więc jest wyrok? 😉 Czy warto włączyć wodę kokosową jako uzupełnienie swojej codziennej diety?

Woda kokosowa może być idealnym napojem dla tych, którzy szukają napoju mniej słodkiego niż napoje gazowane lub sok.

Również dla osób aktywnych, które codziennie angażują się w wysoką aktywność, woda kokosowa może być świetnym sposobem na zastąpienie płynów i elektrolitów utraconych z potem oraz węglowodanów, które zostały spalone, jako źródło energii. W porównaniu do tradycyjnego izotonika woda kokosowa ma w sobie znacznie mniejszą liczbę przetworzonych składników, a jednocześnie zapewnia wiele takich samych korzyści. Jednak każdy napój elektrolitowy zawierający kalorie-naturalne lub nie, jest korzystny głównie podczas i po wysiłku i nie powinien być głównym źródłem płynów w codziennej diecie.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *