hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

URODA

Sposób na cellulit – jak się go pozbyć?

Sposób na cellulit

Cellulit, nazywany też skórką pomarańczową, to jeden z największych kobiecych koszmarów na temat urody. Według różnych źródeł, z jego powodu cierpi aż 80-90% kobiet i jedynie 2% mężczyzn.

Pomimo że jest to defekt kosmetyczny niezwykle powszechny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być psychospołecznie osłabiający dla osób, które na niego cierpią. Powoduje bowiem, zniekształcenie obrazu własnego ciała i brak jego akceptacji.

Cellulit – co to właściwie jest?

Cellulit to defekt tkanki tłuszczowej, leżącej tuż pod skórą. Objawia się on nierówną powierzchnią skóry, charakterystycznymi wgłębieniami (jak na pomarańczy) oraz maleńkimi fałdkami – przede wszystkim w okolicy brzucha, bioder, ud, piersi i pupy.

Jakie są przyczyny cellulitu?

Cellulit może pojawić się u ludzi w każdym wieku, o różnej budowie ciała i wzroście, w tym również u tych bardzo szczupłych.

Przyczyn cellulitu może być bardzo wiele, od nieodpowiedniej diety, w której królują niezdrowe przekąski, przez brak ruchu, stres, odwodnienie, powolny metabolizm po problemy hormonalne (działanie estrogenu). Jednak w ponad 95% przypadków główną przyczyną cellulitu jest anatomia opierająca się na budowie włókien tkanki łącznej, czyli przegrody włóknistej. Żeby zatem trawle leczyć cellulit, należy się skupić w głównej mierze na jego przyczynach strukturalnych.

Sposoby zwalczania cellulitu

Sposób na cellulit

Czy cellulit można pokonać w naturalny sposób? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od uwarunkowań poszczególnego przypadku. Poniżej przedstawiamy naturalne metody, które powinny pomóc zrównoważyć tkankę łączną i rozwiązać wiele możliwych przyczyn powstawania cellulitu.

Każda z tych metod, niezależnie od tego, czy faktycznie zadziała na Twój konkretny problem z cellulitem, jest korzystna również z innych ogólno-zdrowotnych powodów. Tak czy inaczej, warto spróbować.

Dieta i ruch

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z cellulitem jest odpowiednia dieta. Jeśli chcesz cieszyć się nieskazitelnie gładką skórą (i ogólnie dobrym stanem zdrowia), musisz postawić na zbilansowane posiłki, dostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Koniecznie pij dużo wody i ziołowych naparów. Ograniczaj spożycie soli (zatrzymuje wodę w ciele i może powodować pojawianie się tak zwanego cellulitu wodnego) oraz cukrów prostych. Staraj się jeść jak najwięcej kasz, warzyw (gotowanych na parze i surowych). Uważaj na owoce i soki – chociaż zdrowe, również składają się w dużym stopniu z cukrów. Nie zapomnij również o aktywności fizycznej. Systematyczne ćwiczenia kilka razy w tygodniu poprawią nie tylko Twój wygląd, ale również samopoczucie.

Dym papierosowy

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową, promienistą skórą, wolną od wątpliwych ozdobników w postaci wszelkich niedoskonałości, w tym również cellulitu, porzuć papierosy i jak ognia unikaj ich dymu. Każde zaciągnięcie się papierosem wpływa na ukrwienie skóry. Staje się ona cieńsza i bardziej podatna na opadanie. Dzięki temu cellulit na ramionach, udach i pośladkach jest bardziej widoczny.

Przeczytaj także: Jak palenie niszczy Twoja naturalną urodę

Ukierunkowane kosmetyki i domowe zabiegi

W prowadź do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej stosowanie kosmetyków o antycellulitowym działaniu. Zacznij pod prysznicem, stosując peeling-ujące produkty do mycia, które dzięki masażowi, który fundujesz sobie podczas ich nakładania, pobudzają krążenie, pomagając jednocześnie usunąć z komórek tłuszczowych nagromadzone w nich toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Możesz też wykonać tak zwany masaż limfatyczny, na przykład przy pomocy ostrej suchej szczotki czy specjalnej rękawicy.

Po prysznicu nie zapomnij o balsamach, które napinają skórę, przez co wygląda na gładszą i jędrniejszą. Dodają również wilgoci, co może zmniejszyć widoczność cellulitu.

Pamiętaj jednak, że kremy/balsamy czy domowe peelingi nie usuwają cellulitu. Zamiast tego tymczasowo zmniejszają jego wygląd. Komórki tłuszczowe nadal istnieją pod skórą. Produkty te same w sobie oferują niewielkie korzyści, ale mogą dodać pewną wartość w połączeniu z innymi terapiami.

Zabiegi medyczne/dermatologiczne redukujące cellulit

Sposób na cellulit – jak się go pozbyć

Największe efekty poprawiające wygląd cellulitu przynoszą zabiegi gabinetowe. Leczenie tego typu zwykle obejmuje masaż limfatyczny, liposukcję lub terapię światłem. Może upłynniać tłuszcz, przecinać tkankę łączną, przyspieszyć wzrost kolagenu i napięcie skóry, zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć zatrzymywanie płynów. Wyniki tego typu zabiegów są najefektywniejsze, jednak utrzymają się jedynie od 6 miesięcy do maksymalnie 2 lat, w zależności od wybranej metody.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *