hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

ZDROWIE

Słuchaj swojego ciała – naturalne sygnały alarmowe, jakie wysyła Ci organizm

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu to najwyższa wartość, jaką człowiek może dysponować. O zdrowie należy dbać, a wszelkie oznaki zaburzenia prawidłowej pracy mięśni czy organów, powinny być od razu diagnozowane i poddawane leczeniu. Niestety, żyjemy w rzeczywistości, w której wiecznie brakuje nam czasu na zajęcie się swoim zdrowiem. Z tego powodu bardzo często lekceważymy naturalne sygnały, które wysyła nam organizm, alarmując o konieczności zajęcia się problemem. Słuchaj swojego ciała i reaguj już w pierwszej fazie pojawiających się kłopotów. Jakie sygnały może wysyłać organizm?

Słuchaj swojego ciała – najczęstsze sygnały zwiastujące problem

Oczy wiele mówią

słuchaj swojego ciała

Oczy są narządem, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. To dzięki nim widzimy to, co dzieje się przed nami. Jednak oczy to nie tylko możliwość obserwowania. Spełniają one niezwykle ważną funkcję alarmującą, kiedy w organizmie zaczynają rozwijać się niektóre choroby. Oczy reagują na wiele niekorzystnych procesów. Jednym z najczęstszych sygnałów, jakie wysyła ten narząd, jest alarm ostrzegający przed możliwością rozwijania się cukrzycy. Kiedy dochodzi do tego, oczy są stale zaczerwienione. Jeżeli zatem zaobserwujemy u siebie ten objaw, który utrzymuje się przez długi okres i wyraźnie nie jest reakcją alergiczną, wybierzmy się do lekarza pod kątem badań cukrzycowych. Jeżeli oczy stają się nadmiernie uwypuklone, może to oznaczać o pojawiającej się nadczynności tarczycy. Kiedy organizm nie radzi sobie zbyt dobrze z metabolizmem, na białku ocznym mogą pojawiać się brązowe punkciki. Z kolei schorzenia dotykające wątrobę powodują żółcenie białka ocznego. Żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć.

Skóra

słuchaj swojego ciała

Również skóra może wysyłać pewne sygnały, które alarmują o pojawianiu się dysfunkcji w organizmie. Najbardziej powszechnym naturalnym sygnałem wysyłanym przez skórę jest jej uporczywe swędzenie, bez wyraźnego powodu dermatologicznego (np. ukąszenie owada, zadrapanie, wysypka itp.). W takiej sytuacji należy czym prędzej udać się do lekarza. Swędzenie skóry o podłożu innym niż schorzenia dermatologicznego może być objawem groźnej choroby. Często oznacza ono poważne kłopoty z wątrobą, nerkami lub tarczycą. Bardzo powszechnym zjawiskiem jest podatność do pojawiania się na skórze siniaków, nawet jeśli uraz był bardzo delikatny. Tego typu objawy mogą sugerować, że występują problemy z krzepliwością krwi. Słuchaj swojego ciała, bo sygnałem, którego nie wolno lekceważyć są także pojawiające się opuchlizny skóry. Objaw ten jest szczególnie niebezpieczny, kiedy pojawia się w dolnych partiach ciała. Może on być przyczyną pojawiających się kłopotów z prawidłowym funkcjonowaniem serca, które zaczyna cierpieć na niewydolność. Bardzo czytelnym sygnałem wysyłanym przez skórę jest jej zaczerwienienie na twarzy. Pojawia się ono, kiedy dana osoba cierpli na nadciśnienie.

Paznokcie też wysyłają informacje

słuchaj swojego ciała

Paznokcie to nie tylko ozdoba naszego ciała. One również mogą wysyłać pewne naturalne sygnały ostrzegające przed pojawiającymi się zaburzeniami. Może to być zmiana ich kształtu lub barwy. Warto zatem przyjrzeć się nim i zastanowić czy nie powinniśmy udać się na badania. Wklęsły kształt paznokcia, który przypomina nieco budową łyżeczkę z wyraźnie zaznaczonym zagłębieniem, to naturalny sygnał, że cierpimy na niedokrwistość. Z kolei zbyt duża wypukłość paznokcia może alarmować o kłopotach z krążeniem lub chorobie płuc. Podłużne bruzdy występujące na paznokciu mogą ostrzegać o zaburzeniu procesów trawiennych lub nawet o schorzeniach trzustki. Kruchość paznokcia i pojawiające się białe plamki mogą być objawem niedoboru witamin.

Język  

słuchaj swojego ciała

Język, jak wiadomo, służy głównie do mówienia. Sam też może nam wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Słuchaj swojego ciała, kiedy pokrywa się on czerwonymi plamkami lub jego końcówka staje się zaczerwieniona, może to świadczyć o kłopotach pojawiających się w układzie pokarmowym lub niedoborze witamin z grupy B. Pękający i suchy język może z kolei ostrzegać przed rozwijającą się cukrzycą. Język robi siny, kiedy w organizmie występują zaburzenia krążeniowe, a jego bladoszary odcień może sygnalizować niedobór żelaza. Niebezpieczne jest drganie języka. Może ono bowiem oznaczać problemy o podłożu neurologicznym.

Nadmierne zmęczenie i bezsenność

Bezsenność i zmęczenie to zaburzenia, na które cierpi wiele osób. Żyjemy w szybkich czasach, w których stres i konieczność wykonywania wielu czynności naraz, w dużym pośpiechu, skutecznie pozbawia nas energii do działania. Nie zawsze jednak zmęczenie i kłopoty z zasypianiem są niewinnym efektem zbyt dużej aktywności. Czasami mogą oznaczać kłopoty związane ze zdrowiem. Uczucie zmęczenia bardzo często pojawia się przy dużych niedoborach magnezu i potasu lub witamin z grupy B. Wtedy dochodzi zazwyczaj także do częstego występowania skurczów mięśni. Czasem, zmęczenie może alarmować przed ryzykiem wystąpienia o wiele bardziej poważnych kłopotów, w skrajnych wypadkach nawet stanów przedzawałowych. Bezsenność może z kolei być wynikiem pojawiającej się nadczynności tarczycy, nadciśnienia lub astmy. Czasami może oznaczać zaburzenia psychiczne, szczególnie zaś podatność na wystąpienie stanów depresyjnych.

 

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *