hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

URODA

Tłusta skóra – odkryj jej dobre strony!

Masz skórę tłustą? Niechciany blask pokrywający Twoją twarz jest codzienną zmorą? Tłusta skóra sprawia, że postrzegasz ją, jako wyjątkowo kłopotliwą?

Jak to mówi klasyk (przyp. red. Radek Kotarski), NIC BARDZIEJ MYLNEGO, przy odpowiedniej pielęgnacji oczywiście. 😉

tłusta skóra

Dlaczego tłusta skóra postrzegana jest jako kłopotliwa? 

Skóra tłusta (zwana też łojotokową) to typ cery, który może nam zapewniać odczucie dużego dyskomfortu w życiu codziennym. Błyszcząca cera o nierównomiernym kolorycie, trudność w jej zatuszowaniu makijażem. Ten rodzaj skóry ma również skłonność do infekcji grzybiczych i niedoskonałości w postaci zaskórników, zaczerwienień czy uporczywego trądziku.

Tłusta skóra – jakie są jej rodzaje?

Skórę tłustą możemy podzielić na trzy rodzaje, w zależności od składu występującego w niej sebum:

1. Skóra tłusta – olej jest szczególnie obfity i płynny. Skóra wygląda na błyszczącą i ma duże, rozszerzone pory.

2. Skóra zaskórnikowa – łój jest woskowaty, gęsty i uwięziony w mieszku włosowym.

Nadmierna produkcja łoju blokuje przewód pęcherzykowy, przez co łój oraz produkty przemiany materii komórkowej i bakterie zostają w nim uwięzione. To powoduje powstawanie zaskórników.

3. Skóra zanieczyszczona – bakterie uwięzione w mieszkach włosowych wywołują reakcje zapalne i powodują poważne i bolesne zmiany, ostatecznie wywołujące krosty i trądzik. Skóra zanieczyszczona jest również podatna na zaczerwienienia i łatwo ulega zmianom temperatury.

tłusta skóra

Jak prawidłowo pielęgnować skórę tłustą?

Naturalnym instynktem wielu osób z typem skóry tłustej jest ciągłe oczyszczanie twarzy z wszelkich śladów oleju. Jest to ogromnym błędem, gdyż takie działanie na dłuższą metę może doprowadzić do produkcji jeszcze większej ilości oleju, aby zrekompensować utraconą wilgoć.

Oczyszczaj w ciągu dnia swoją skórę z tłustej warstwy, która się na niej gromadzi, ale tylko w możliwie delikatny sposób. Na szczęście rynek kosmetyczny oferuje szeroką gamę produktów, które ułatwią Ci szybkie i dyskretne pozbywanie się nadmiaru sebum. Skorzystaj z kosmetyków takich jak bibułki czy chusteczki matujące lub specjalne gąbeczki.

Ważnym elementem pielęgnacji skóry tłustej jest również znalezienie równowagi między odtłuszczaniem a nawilżaniem skóry. Błędnie zakładamy, że nawilżona skóra będzie jeszcze bardziej błyszczeć, tymczasem jej właściwe i ciągłe nawilżanie może pomóc uregulować wydzielanie sebum. Must have przy pielęgnacji skóry tłustej to również regularny i częsty peeling twarzy. To dzięki niemu ujścia mieszków włosowo-łojowych oczyszczają się, a skóra zaczyna oddychać i znacznie przyspieszać procesy regeneracyjne.

Sprawdź, najlepsze maseczki do skóry tłustej polecane przez dermatologów

Tyle uciążliwych wad, a jakie są zalety skóry tłustej?

Oczywiście najlepszym rodzajem skóry, jaki możemy posiadać, jest skóra normalna, jednak w zestawieniu skóra sucha, a skóra tłusta, zdecydowanie wygra ta druga.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tłusta skóra nie starzeje się ani nie marszczy tak szybko, jak skóra sucha i zwykle jest o wiele zdrowsza, im starsi jesteśmy. Skóra tłusta nie reaguje również na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy niska temperatura.

Jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, będzie lśniąca, gładka, oraz odpowiednio napięta nawet w późniejszych latach.

Każdy rodzaj skóry wymaga innego podejścia. Niewiele osób może się pochwalić cerą bez skazy. Tymczasem dobrze rozpoznając swój rodzaj cery, wiedząc, jaką pielęgnację stosować i jakich błędów należy unikać, możemy sprawić, że każdy rodzaj skóry utrzymamy w dobrej kondycji.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *