hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

URODA

Puszące się włosy – 8 niezawodnych sposobów, jak im pomóc

puszące się włosy

Gładkie, idealnie nawilżone, lśniące i miękkie włosy to coś, do czego wszyscy dążymy, ale pomimo naszych najlepszych starań, często nie jesteśmy w stanie ujarzmić efektu nieustannego puszenia. Puszące się włosy zwykle pojawiają się, gdy łuska włosa zostanie podniesiona. Pozwala to na przenikanie wilgoci przez pasma włosów i w rezultacie na naszej głowie pojawiają się suche, niesforne i puszące się włosy.

Puszące się włosy – dlaczego się pojawiają?

Jest wiele powodów,  które mogą stać się przyczyną, że możesz mieć puszące się włosy.  Odwodnienie, spanie z mokrymi włosami, stosowanie nieodpowiednich szamponów wysuszających włosy lub nieskutecznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Również cieplejsze temperatury i unosząca się w powietrzu wilgoć mogą być największymi wrogami Twojej fryzury. Wilgotne powietrze ma wysokie stężenie cząsteczek wody, które są bogate w atomy wodoru. Cząsteczki wody wiążą się z włosami, zwiększając liczbę wiązań wodorowych. Wynik? Proste włosy stają się falowane, falowane włosy stają się kręcone, a kręcone włosy tworzą jeszcze mocniejsze loki.

Dobrą wiadomością jest to, że niezależnie od tego, czy masz do czynienia z puszeniem się włosów codziennie, czy tylko raz na jakiś czas ( przy niesprzyjających fryzurze warunkach atmosferycznych), istnieje kilka prostych wskazówek i sztuczek, których możesz użyć, aby zwalczyć puszące się włosy.

Puszące się włosy – jak temu zapobiec?

1. Używaj odpowiednich kosmetyków

Ważne jest, aby wybierać produkty do włosów, które są przeznaczone do konkretnego rodzaju włosów. Na przykład, jeśli Twoje włosy są naturalnie proste lub kręcone, jeśli często używasz urządzeń do stylizacji na gorąco lub jeśli Twoje włosy są poddawane obróbce chemicznej, będziesz musiała użyć szamponu i odżywki, które silnie nawilżą Twoje włosy.

Wybierając kosmetyki do suchych i puszących się włosów, przede wszystkim zwróć uwagę na szampon, który zawiera glicerynę. Szampony zawierające siarczan nie są dobre dla Twoich włosów i należy ich unikać, jeśli to możliwe. Poszukaj szamponu, który ma glicerynę wysoko na liście składników (oznacza to, że jest jej tam więcej). Gliceryna jest substancją utrzymującą wilgoć, która ma na celu odprowadzanie i zatrzymywanie wilgoci.

Zobacz także: 8 najlepszych serii kosmetyków do włosów z olejkiem arganowym

puszące się włosy

2. Zwracaj uwagę na porowatość swoich włosów

Wybieraj kosmetyki pielęgnacyjne dopasowane do porowatości Twoich włosów. Co to dokładnie oznacza? Porowatość opisuje zdolność włosa do wchłaniania wilgoci. Jeśli Twoje włosy mają wysoki poziom porowatości, mogą z łatwością wchłaniać wilgoć z powietrza, zwiększając szanse na ich puszenie się.

Jeśli masz niską lub normalną porowatość, mniej prawdopodobne jest, że będziesz mieć do czynienia z puszeniem się włosów. Aby dowiedzieć się, gdzie w spektrum porowatości znajdują się Twoje włosy, po prostu wrzuć kilka czystych włosów do szklanki z wodą i zobacz, jak zareaguje. Jeśli od razu opada, masz włosy o wysokiej porowatości, ale jeśli wydaje się unosić w środku, masz normalną porowatość włosów.

3. Wprowadź odpowiednią rutynę pielęgnacyjną

Regularne kondycjonowanie włosów to kluczowa część procesu mycia. Podczas gdy szampon zadba o czystość włosów, odżywka jest tym, czego potrzebują, aby nie plątały się i były gładkie oraz odpowiednio odżywione.

Jeśli masz cienkie włosy, powinnaś używać lekkiej odżywki, natomiast przy grubych włosach potrzebna jest bogatsza formuła. Staraj się również stosować maseczkę pielęgnacyjną na włosy przynajmniej raz w tygodniu.

4. Użyj odżywki bez spłukiwania

Jeśli masz bardzo suche lub cienkie włosy i chcesz zwalczyć puszenie się włosów, przed wyjściem na zewnątrz musisz zadbać o doskonałe nawilżenie i zmiękczenie pasemek. Po użyciu nawilżającej odżywki pod prysznicem, zaleca się użycie odżywki bez spłukiwania, aby dodatkowo podnieść poziom nawilżenia.

5. Przetestuj olejowanie włosów raz w tygodniu

Jeśli Twoje puszące się włosy skutecznie rujnują Ci plany dotyczące ich stylizacji, dodaj do swojej tygodniowej rutyny olejowanie. Zacznij od nałożenia olejku nawilżającego bez silikonów na wilgotne (ale nie mokre) włosy. Nałóż olejek równomiernie od połowy długości po końce. Unikaj dotykania włosów – zamiast tego pozwól im wyschnąć naturalnie.

Może Cię zainteresuje? Oleje do włosów – 5 najlepszych naturalnych olejów do włosów

6. Staraj się unikać produktów do włosów zawierających chemikalia

To może wydawać się oczywiste, ale chemikalia są naprawdę szkodliwe dla Twoich włosów. Niestety wiele produktów, które możesz kupić, aby spróbować zdyscyplinować włosy, będzie pełne chemii. Używanie tych produktów każdego dnia może spowodować uszkodzenie włosów, a zniszczone włosy to włosy, które wyglądają na splątane i puszące się.

7. Przed stylizacją nałóż środek termoochronny

Jeśli zamierzasz ogrzewać włosy, czy to powietrzem z suszarki, czy za pośrednictwem prostownicy, lokówki lub innego urządzenia do stylizacji na gorąco, najpierw nałóż środek chroniący przed ciepłem. Te produkty do stylizacji włosów tworzą barierę między rozgrzanymi narzędziami a włosami, chroniąc je przed uszkodzeniem przez ciepło do 400 stopni.

puszące się włosy

8. Regularnie szczotkuj włosy

Regularne szczotkowanie włosów ma na celu nie tylko stymulowanie skóry głowy. Pomaga również rozprowadzać na całą długość włosów, naturalne olejki, które w nich występują. Regularnie szczotkuj włosy, a sprawisz,  że będą wyglądać one zdrowo i lśniąco.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *