hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

URODA

Bajecznie proste i szybkie oczyszczanie twarzy

oczyszczanie twarzy proste

Skomplikowane, wieloetapowe procedury pielęgnacji skóry mogą być chwilowo modne, ale tak naprawdę nie są konieczne. Większość z nas potrzebuje jedynie trzech podstawowych kroków w codziennej pielęgnacji skóry. Pierwszym, najważniejszym z nich jest właściwe oczyszczanie twarzy. Dopiero po starannie wykonanym oczyszczaniu twarzy, dwa następne kroki jak nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna zyskują na znaczeniu.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak umyć twarz we właściwy sposób, nie jesteś sama. Wydaje się to czynność banalnie prosta, jednak ustalenie, jak prawidłowo umyć skórę twarzy, wymaga trochę drobiazgów. W rzeczywistości warto podjąć wysiłek, aby zrobić to dobrze. Dokładne oczyszczenie twarzy jest ważne nie tylko dla zmycia codziennego brudu, ale także martwych komórek skóry, makijażu i wszystkiego, co może zatykać pory lub powodować ogólną matowość.

W zależności od rodzaju używanych kosmetyków właściwie dobrane oczyszczanie twarzy może również pomóc w leczeniu określonych schorzeń skóry, takich jak np. trądzik. Może też poprawić zdrowie skóry, a nawet zmniejszyć stan zapalny skóry.

Jaki jest więc najlepszy sposób na umycie twarzy?

Krótko mówiąc: szybki, delikatny i dokładny.

Oczyszczanie twarzy – bajecznie proste i szybkie

  1. Myj skórę twarzy tylko tak często, jak to konieczne

W idealnym wzorcu oczyszczania twarzy, skórę powinno się myć zaledwie dwa razy dziennie (raz rano i raz wieczorem), a także po treningu lub innej nadmiernej potliwości. Zbyt częste oczyszczanie twarzy nie tylko prowadzi do wysuszenia, podrażnienia skóry, ale może wręcz paradoksalnie doprowadzić do nadmiernego natłuszczenia skóry.

Oczyszczanie twarzy na noc jest w zasadzie przewodnikiem dla początkujących, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, i sprawdza się, nawet jeśli nie nosisz makijażu. W ciągu dnia na skórze gromadzą się naturalne olejki i pot. Jesteśmy też narażeni na działanie środowiska i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Nieusuwanie całego tego brudu pod koniec dnia może powodować podrażnienia skóry, stany zapalne i wypryski.

Dlaczego poranne oczyszczanie twarzy jest równie ważne?

W nocy wszelkie bakterie z otoczenia łatwo przenoszą się na twarz i oczy. Także Twoja skóra, podczas gdy Ty spisz, produkuje zwiększone ilości sebum. Dodatkowo jeśli na noc nakładasz produkty takie jak serum, kremy nawilżające lub kremy na noc przed snem, powinnaś je zmyć przed nałożeniem produktów na dzień.

Pamiętaj tylko, że rano może być konieczne użycie innego kosmetyku niż ten, którego używasz wieczorem. Na przykład, jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, możesz rano użyj delikatnego środka myjącego.

oczyszczanie twarzy

  1. Zachowaj prostotę

Kuszące jest uczucie, że pozostawianie produktu do mycia twarzy na skórze dłużej lub oczyszczanie twarzy z większą intensywnością skuteczniej ją myje. W rzeczywistości czas, jaki spędzasz na myciu, nie jest skorelowany z tym, jak dobrze oczyściłaś twarz. Zachowaj prostotę: staraj się dążyć do 20 do 30 sekund mycia lub do momentu, gdy produkt spłynie na twarz, ponieważ nienaturalnie zwiększona pielęgnacja może być trudna dla Twojej skóry. Zbyt intensywne lub zbyt długie mycie — zwłaszcza jeśli środek oczyszczający zawiera składniki złuszczające — może szybko doprowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia czy nadmiernej wrażliwości skóry.

  1. Upewnij się, że używasz kosmetyków odpowiednich dla Twojego typu skóry

Korzystaj z kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania skóry twarzy. Wybierając je, bierz zawsze  pod uwagę rodzaj swojej skóry. Sprawdź, czy Twoja skóra jest tłusta, sucha, normalna lub mieszana. Zwróć uwagę, czy jest wrażliwa, czy może masz skłonność do trądziku lub posiadasz inne choroby skóry (takie jak trądzik różowaty, egzema lub łuszczyca).

Jeśli Twoja skóra jest sucha lub wrażliwa, najlepszym rozwiązaniem będzie delikatny lub kremowy środek oczyszczający. Osoby z tłustą cerą mogą stosować żele lub pianki oczyszczające. A dla osób o normalnej skórze dobrze sprawdzi się prosty kosmetyk na bazie wody. Możesz również spróbować użyć oczyszczających olejków lub balsamów, które są bardziej nawilżające niż tradycyjne kosmetyki do oczyszczania twarzy i są w stanie skuteczniej przebić się przez gęstszy makijaż i filtry przeciwsłoneczne.

  1. Pamiętaj, że oczyszczanie twarzy to nie tylko demakijaż – i odwrotnie

Pamiętaj, że wiele kosmetyków do makijażu jest wodoodpornych lub odpornych na rozmazywanie. Dopasowany do Twojej cery kosmetyk myjący może nie być w stanie poradzić sobie z zadaniem usunięcia całego makijażu, zwłaszcza jeśli Twoje produkty zawierają mineralne składniki SPF lub olej. Z tego powodu ważne jest, aby przed myciem skóry używać kosmetyków typowo do demakijażu – wody micelarnej lub płynu do demakijażu na bazie oleju – zwłaszcza podczas usuwania makijażu, który jest długotrwały.

Odwracając sytuacje sam demakijaż również nie wystarczy. Chociaż kosmetyki do demakijażu skutecznie usuwają  zarówno makijaż, jak i brud, pozostawiają na Twojej skórze resztki, które należy usunąć. Dodatkowo te konserwanty mogą być drażniące dla osób o wrażliwej skórze.

Jest to myśl przewodnia koncepcji podwójnego oczyszczania, w której używa się środka czyszczącego na bazie oleju lub balsamu do usuwania makijażu, a następnie zmywacza na bazie wody, aby usunąć wszelkie pozostałe zabrudzenia.

Zobacz także: Oczyszczanie twarzy – 4 najważniejsze etapy

oczyszczanie twarzy

 

  1. Upewnij się, że ręczniki z których korzystasz są czyste

Chociaż może się to wydawać uciążliwe, korzystaj z jednorazowych ręczników papierowych lub małych ręczniczków przeznaczonych jedynie do twarzy. Zmieniaj je po każdym użyciu. Wielokrotne używanie tego samego ręcznika powoduje rozprzestrzenianie się większej liczby bakterii na twarzy, co może przyczynić się do powstania trądziku i innych dolegliwości skórnych.

  1. Od razu po oczyszczaniu użyj kremu nawilżającego

Moment podjęcia dalszych kroków pielęgnacyjnych — zwłaszcza nawilżających — może mieć duży wpływ na ich skuteczność. Większość środków nawilżających zawiera zarówno składniki nawilżające (które wciągają wodę w skórę), jak i składniki okluzyjne (które pomagają uszczelnić nawilżenie w skórze). Tak więc nałożenie kremu nawilżającego, gdy skóra jest jeszcze trochę wilgotna, tuż po oczyszczeniu pomaga zatrzymać jeszcze więcej tej wilgoci.

Ostatnim krokiem właściwej pielęgnacji skóry twarzy jest ochrona przeciwsłoneczna. SPF pomoże chronić całą ciężką pracę, którą wkładasz w oczyszczanie i pielęgnację skóry.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *