Jak często alarm Twojej powtarzającej się drzemki w telefonie wygrywa z zamiarem porannego treningu, który wklejasz w swój plan, poprzedniego dnia? Jak często jakikolwiek ruch i poranne ćwiczenia wydają Ci się nagle irracjonalnym pomysłem?
Poranne ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów na zwiększoną produktywność w trakcie dnia. Wielu z osiągających największe sukcesy na świecie przedsiębiorców, traktuje wstawanie o 5-6 rano w celu porannego rozruszania, jako swój codzienny rytuał.
Dlaczego poranne ćwiczenia są tak ważne?
Ćwiczenia są niezbędne do utrzymania sprawności fizycznej i dobrej kondycji psychofizycznej. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów, obniżają ciśnienie krwi. Wspomagają poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego, układu chłonnego, układu krążenia, układu pokarmowego organizmu, które poprawiają jakość Twojego życia. Prócz tego oczywiste jest, że znacznie poprawiają wygląd i opóźniają procesy starzenia.
Jeśli nie ćwiczysz, Twoje mięśnie stają się obwisłe i słabe. Twoje serce i płuca nie będą skutecznie funkcjonować. Stawy będą sztywne i podatne na łatwe uszkodzenie. Jeśli nie dbasz o swoje ciało, każdy inny aspekt twojego życia cierpi. Bezczynność jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia, porównywalnym do większości z nałogów.
Co zrobić, jeśli już wielokrotnie próbowałaś/eś i zawsze był to jednorazowy efekt?
Powodzenie misji wstawania o wczesnych godzinach porannych polega na usunięciu jak największej ilości przeszkód i wymówek. Przestań wmawiać sobie, że nie jesteś typem rannego ptaszka. Jeśli chcesz, by Twój dzień był bardziej produktywny, nadszedł czas na zmianę nawyków!
Jak polubić poranne wstawanie i nauczyć się go krok po kroku?
Co drugi dzień przestawiaj budzik o 5 minut
Miej świadomość, że jeśli do tej pory wstawałeś w okolicach godziny 8.00-9.00 to z pewnością nie wprowadzisz do swojego repertuaru dnia, skutecznych pobudek w okolicach godziny 5.00 – 6.00 od razu!
Ustawienie alarmu wcześniej nie zawsze oznacza, że faktycznie wstaniesz wcześniej. Twój organizm przyzwyczajony jest do dotychczasowego funkcjonowania. Potrzebuje on czasu by wyrównać różnicę w regularnym budzeniu się o zmienionych porach.
Zamiast radykalnie, z dnia na dzień zmieniać przyzwyczajenia, wypracuj nawyk porannego wstawania małymi krokami. Co drugi dzień przestawiaj swój budzik o 5 minut wcześniej. Po miesiącu Twoja pora budzenia, przesunie się o 1 godzinę i 15 minut. Musisz trochę oszukać swój mózg, który nastawiony jest na jak najmniej wysiłkowe działanie. Zmieniając porę pobudki, zaledwie o 5 minut jest duża szansa na to, że nie zauważy on rewolucji, którą chcesz wprowadzić w jego codzienność.
Zrezygnuj z opcji drzemki
Słyszysz piekielny dźwięk budzika i dajesz sobie jeszcze 10 minut? To podstawowy błąd! Drzemka właśnie odbiera Ci 10 minut z Twojego produktywnego poranka. Dodatkowo drzemka zaburza Twój naturalny cykl snu, zaczynając nowy, którego nie masz czasu dokończyć. Przez to wstajesz bardziej zmęczony !
Zmień miejsce położenia swojego budzika, tak by nie był on dostępny w zasięgu reki. Jeśli przesuniesz go wystarczająco daleko, zmusisz się, by wyjść z łóżka, żeby go wyłączyć. Możesz również poszukać aplikacji na telefon, które nie posiadają opcji drzemki. Istnieją też takie, w których alarm można wyłączyć jedynie przez rozwiązanie prostego zadania z matematyki bądź energiczne wstrząsanie telefonem. Tego typu czynności bez wątpienia pobudzą Twój umysł i organizm do działania!
Wyśpij się!
Jeśli zamierzasz wstawać wcześniej, musisz położyć się wcześniej! Twoje poranne godziny budzenia nie mogą skracać Twojego czasu przeznaczonego na sen. Badania dowodzą, że jednym z największych pochłaniaczy Twojej energii jest brak odpowiedniej ilości godzin snu. Przez deficyt nocnego odpoczynku, w trakcie dnia jesteś zwyczajnie zmęczony, odczuwasz zaburzenia nastroju, spowolnienie reakcji, spadek motywacji czy wiele innych negatywnych symptomów, których nawet godzina porannego biegania nie będzie w stanie przywrócić do normy.
Spróbuj się wyciszyć, na przynajmniej 45 minut przed planowanym snem. Unikaj telewizora i komputera. Nie przeglądaj wiadomości na telefonie. Niebieskie światło emitowane przez wiele urządzeń elektronicznych pobudza nasz mózg i sprawia, że zasypianie bywa trudne.
Przygotuj się dzień wcześniej
Wyeliminuj przeszkadzacze w postaci porannego chaosu, polegającego na szukaniu wszystkich rzeczy, jakie przydadzą Ci się podczas treningu. Nie marnuj swojego porannego czasu na szykowanie stroju do ćwiczeń. Pakuj swoją torbę na siłownię dzień wcześniej. Wiedząc, że wszystko masz już gotowe , łatwiej będzie Ci się rano zmobilizować do działania.
Przeczytaj także: Co i dlaczego warto jeść przed treningiem?
Stwórz sobie przyjemne warunki wstawania
Kiedy się szykujesz, słuchaj swojej ulubionej muzyki. Przygotuj sobie wcześniej żywiołowe, pobudzające playlisty. Kiedy słuchasz muzyki, Twój mózg wytwarza dopaminę -neuroprzekaźnik wytwarzany w ludzkim mózgu, potocznie zwany hormonem szczęścia.
Eksponuj się na światło. Włącz światło, odsłoń żaluzje lub zasłony od razu po przebudzeniu. Nasze zegary biologiczne są bezpośrednio połączone z reakcją na światło. Światło sygnalizuje mózgowi, że nadszedł czas, aby się obudzić.
Zastosuj najprostszą aromaterapię. Napij się kawy, delektując się jej pobudzającym aromatem, zjedz trochę owoców cytrusowych. Zapach owoców, takich jak pomarańcze i grejpfruty doładuje Cię kolejną dawką energii. Dodatkowo poranna przekąska od razu sprawi, że przed wyjściem na trening poczujesz się trochę bardziej przytomny.
Zrób swój prywatny plan treningu
Nie ważne czy ćwiczysz z rana na siłowni pod czujnym okiem trenera, uprawiasz aerobik przed telewizorem czy biegasz z psem wokół bloku. Ważne jest, by mieć zaplanowany przynajmniej tygodniowy harmonogram ćwiczeń. Takie zapisane zestawienie, konkretnych działań do podjęcia, ułatwi Ci trzymanie się planu. Dodatkowo pomyśl, jak niesamowicie poczujesz się pod koniec tygodnia, jak czarno na białym, będziesz widzieć ilość wykonanej pracy.
Znajdź towarzyszy!
Jeśli to możliwe postaraj się wokół siebie poszukać ludzi, którzy mają podobne cele fitness, co Ty. Zacznij ćwiczyć z partnerem, kolegą czy przyjacielem – będziecie się wzajemnie mobilizowali.
Uczyń poranne ćwiczenia nawykiem
Nawet jeśli chcesz zrobić sobie dzień przerwy od porannych ćwiczeń, z wczesnego wstawania uczyń rutynę. Nie odpuszczaj nawet w weekendy. Spanie do godziny 11.00 w niedziele całkowicie zaburza Twój codzienny system funkcjonowania. Jest wyjątkiem, na który Twój organizm nie wie, jak ma reagować. Staraj się budzić dokładnie w tym samym czasie każdego dnia. Niedzielne spokojne poranki możesz wykorzystać na rozwijanie swoich pasji, przygotowanie rodzinnego śniadania czy też chwilę z książką.
Przeczytaj także:
Najważniejsze korzyści płynące z ćwiczenia jogi
Pamiętaj, że Twój organizm będzie potrzebował czasu do dostosowania się do Twojej nowej rutyny. Praca nad wykształceniem nawyku jest długa i często niełatwa. Niech wytwarzające się na cały dzień endorfiny, polepszający się stan Twojego zdrowia, zmieniający się na plus wygląd będą Twoimi niekończącymi się motywatorami do wstawania zaledwie godzinkę, dwie wcześniej!