Oleje do włosów to genialne, wielozadaniowe produkty, które pomagają regenerować, nawilżać, stymulować wzrost włosów, zwalczyć suchą skórę głowy i łupież, wzmacniać i chronić włosy już od pierwszej aplikacji, jednocześnie nadając im wspaniały wygląd!
Każdy z nich jest ukierunkowany na inny problem z włosami. Niezależnie od tego, czy masz cienkie i łamliwe włosy, kędzierzawe, czy suchą i swędzącą skórę głowy, zobacz, które oleje warto dodać do swojej rutyny pielęgnacyjnej i jak je poprawnie używać.
Oleje do włosów: oleje nośne i olejki eteryczne: jaka jest różnica?
Oleje nośne i olejki eteryczne różnią się strukturą, właściwościami i korzyściami terapeutycznymi. Mówiąc najprościej, olejki eteryczne to wysoce skoncentrowane olejki, których nigdy nie należy nakładać bezpośrednio na skórę głowy lub włosy, ponieważ mogą spalić lub spowodować silne podrażnienia skóry. Z drugiej strony oleje nośne nie są zbyt silne ani skoncentrowane i można je stosować do rozcieńczania olejków eterycznych. Są jednak tak samo korzystne, jak olejki eteryczne.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze olejki nośnikowe i olejki eteryczne do włosów:
Oleje nośne: | Olejki eteryczne: |
Olej arganowy | Lawenda |
Olej z awokado | Mięta pieprzowa |
Olej rycynowy | Rozmaryn |
Olej kokosowy | |
Olej z pestek winogron | |
Olej jojoba | |
Oliwa z oliwek |
Który olej do włosów wybrać?
Oleje do włosów. Sprawdź ich najważniejsze właściwości i sposób włączenia do pielęgnacji włosów.
Olej arganowy
Olej arganowy, znany również jako olej marokański ze względu na swoje niezliczone właściwości wspomagające nasze piękno, określany jest mianem „płynnego złota”. Pozyskiwany jest z orzechów owoców drzewa arganowego, występującego w południowo-zachodnim regionie Maroka. Składa się z kwasów tłuszczowych (między innymi oleinowego i linolowego), fenoli, skwalenu, witaminy E i karotenów. Wszystkie te składniki doskonale poprawiają stan skóry głowy. Olej arganowy pomaga także w walce z łupieżem i swędzeniem skóry głowy, naprawia rozdwojone końcówki, a nawet wspiera wzrost włosów. Przeciwutleniacze znajdujące się w oleju arganowym są szczególnie korzystne dla włosów farbowanych, zapobiegając utracie pigmentu.
Aplikowanie oleju arganowego:
Olej arganowy możesz stosować jako odżywkę bez spłukiwania. Nałóż kilka kropel olejku na dłonie i przecieraj nimi wilgotne lub osuszone ręcznikiem włosy. Olej ten sprawdzi się również jako środek do stylizacji: wetrzyj kilka kropli olejku między dłonie i delikatnie przeciągnij po skręconych miejscach. Zmniejszy to puszenie się włosów i poprawi ich połysk.
Głęboka kuracja odżywiająca z olejem arganowym? To proste! Użyj obfitej ilości olejku i wmasuj go w skórę głowy, włosy i końcówki, a następnie zakryj włosy czepkiem, aby zatrzymać ciepło. Pozostaw zabieg na noc (lub tak długo, jak chcesz), a następnie weź prysznic. Możesz również dodać do niego dowolny inny olej, taki jak olej kokosowy, rycynowy lub zwykłą oliwę z oliwek.
Także Twoja codzienna odżywka lub szampon do włosów znacznie wzmocnią swoje działanie jeśli przy każdym użyciu dodasz do nich kilka kropel oleju arganowego.
Olej jojoba
Olej jojoba jest olejem wypełnionym po brzegi przeciwutleniaczami i kwasami tłuszczowymi. To olej, który w rzeczywistości jest bardziej woskowy niż oleisty, otrzymujemy z nasion północnoamerykańskiego krzewu jojoba. Wosk jest ekstrahowany z nasion i mieszany z wodą, aby utworzyć płynną mieszaninę estrów wosku. Olej jojoba doskonale utrzymuje wilgoć we włosach oraz koi mieszki włosowe, wspomagając wzrost włosów. Reguluje też produkcję sebum, naśladując jego strukturę, co sprawia, że mechanizm wzrostu włosów jest silniejszy.
Często olej jojoba jest używany jako tak zwany olej nośnikowy – składnik bazowy, który pomaga innym składnikom aktywnym we wnikaniu głębiej w skórę. Warto go stosować wspólnie z innymi kosmetykami, dodając kilka kropel do odzywki lub szamponu przy każdorazowym użyciu.
Olejek jojoba – jak go używać?
Aby uzyskać lśniące, miękkie i gładkie włosy, używaj go przynajmniej raz w tygodniu. Wystarczy wziąć kilka kropli na dłonie, rozdzielić włosy i delikatnie go wmasować od końcówek aż po skórę głowy. Pozostaw go na co najmniej godzinę, zanim go zmyjesz, ale dla najlepszych efektów używaj go na noc. Możesz też dodać kilka kropli do odżywki.
Olej kokosowy
Jeden z najpopularniejszych naturalnych produktów do pielęgnacji włosów, olej kokosowy, zawiera kwas laurynowy (rodzaj tłuszczów nasyconych), który ma rzadką zdolność wnikania do wnętrza łodygi włosa i naprawiania zniszczonych włosów. Kuracja olejem kokosowym może pomóc również zmniejszyć utratę białka z włosów, a sama pielęgnacja włosów raz w tygodniu olejem kokosowym pomoże ochronić je przed uszkodzeniami oraz zachować zdrowy i lśniący wygląd.
Olej kokosowy na włosy- jak go używać?
Niestety olej kokosowy ma stałą, trudną do nakładania na włosy formę. By ułatwić sobie jego aplikację zmiękcz go za pomocą podgrzania. Jeśli skóra Twojej głowy charakteryzuje się dużą ilością wydzielanego sebum (jest tłusta) olej kokosowy nakładaj jedynie na zniszczone końcówki włosów. W przypadku suchej skóry głowy olej kokosowy nakładaj na włosy od końcówek aż do nasady. Pozostaw na co najmniej 30 minut i spłucz zwykłym szamponem.
Olej z awokado
Olej z awokado dzięki swojemu unikalnemu składowi chemicznemu – niezbędnym kwasom tłuszczowym (oleinowy, omega-3 i omega-6), przeciwutleniaczom, magnezowi oraz witaminom A, B, C i E – jest wielozadaniowym produktem do pielęgnacji włosów. Magnez, który znajduje się w olejku z awokado, wspomaga zdrowy wzrost włosów głęboko w mieszkach włosowych. Witaminy z grupy B obecne w oleju z awokado, sprzyjają prawidłowej produkcji czerwonych krwinek, niezbędnych do transportu tlenu do komórek organizmu. Komórki te obejmują skórę głowy i mieszki włosowe, w których następuje wzrost włosów. Witamina A regeneruje suche i łamliwe włosy oraz utrzymuje zdrowa ilości oleju na skórze głowy.
Stosowanie oleju z awokado
W celu włączenia oleju z awokado do pielęgnacji swoich włosów wypróbuj dodanie kilka kropel oleju z awokado do swojej codziennej odzywki lub szamponu. Innym sposobem jest masaż skóry głowy z jego użyciem. W tym celu podgrzej niewielką ilość oleju z awokado w misce, w dzbanku z gorącą wodą lub w kuchence mikrofalowej przez kilka sekund (nie więcej!). Wmasuj olejek w skóry głowy małymi, okrężnymi ruchami opuszkami palców.
Możesz również użyć olejku z awokado do zrobienia maski na włosy. Dodaj do roztrzepanego jajka, dodaj 2 łyżki miodu i 10 kropli oleju z awokado. Całość dokładnie wymieszaj. Nałóż na oczyszczoną skórę i trzymaj przez około 10 min. Spłucz dokładnie letnią wodą.
Olej rycynowy
Olej rycynowy to wielofunkcyjny olej roślinny, pochodzący z tłoczenia nasion rącznika pospolitego. Zawiera on ważne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas rycynolowy, kwas linolowy, kwas oleinowy, z których wszystkie mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i nawilżające. Wmasowywanie oleju rycynowego w skórę głowy poprawia krążenie krwi w mieszkach włosowych, co wspomaga wzrost włosów, wzmacnia i pogrubia włosy oraz zmniejsza proces ich wypadania. Sprawia też, że włosy stają się lśniące i błyszczące.
Jak stosować olej rycynowy na włosach?
Olej rycynowy można stosować na włosy samodzielnie lub mieszać z innymi dowolnymi olejami. Rozgrzej olej do temperatury pokojowej, nałóż go na skórę głowy i łagodnie wmasuj. Owiń głowę ręcznikiem lub załóż kosmetyczny czepek i zostaw na noc. Bardzo dokładnie umyj włosy następnego dnia. Powtarzaj ten zabieg 3 razy w tygodniu.
Może Cię zainteresuje: Olej rycynowy – wielozadaniowy bohater piękna!
Oleje do włosów są niezaprzeczalnym naturalnym dobrem, które warto włączyć do swoich rytuałów pielęgnacyjnych. Jakie oleje do włosów Wy stosujecie? Zdarza Wam się je łączyć? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!