hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

STYL ŻYCIA

Kreatywność poszukiwana! 8 najpopularniejszych cech ludzi kreatywnych

kreatywność poszukiwana hype

Dlaczego kreatywność jest ostatnio jedną z najbardziej poszukiwanych cech osobistych? Na rynku pracy bywa ważniejsza niż nabyte umiejętności, w związkach jest cechą niezwykle przyciągającą i pociągającą, a w życiu codziennym stanowi nieopisaną wartość dodaną.

Kreatywność można przedstawić jako zdolność do wprowadzenia czegoś w życie. Niezależnie od tego czy jest to nowy, innowacyjny projekt, świetnie zorganizowana wyprawa w najdalsze zakątki świata we dwójkę czy też łatwość rozwiązywania codziennych problemów.

Kreatywni ludzie wychodzą poza przyjęte standardy. Widzą świat z innej perspektywy. Nieustannie dopuszczają do siebie całkiem sprzeczne, często nieuporządkowane emocje, odczucia i pomysły, przez co są niesamowicie dobrzy w ich mieszaniu i dopasowywaniu do siebie. W ten sposób tworzą rzeczy naprawdę oryginalne i znaczące, często niedopuszczane przez standardowe umysły.

Kreatywność poszukiwana! 8 najpopularniejszych cech ludzi kreatywnych

Chociaż nie ma stereotypowego typu osobowości kreatywnej, istnieją pewne cechy wspólne, które definiują ludzi jako osoby kreatywne. Sprawdź czy opisują one również Ciebie!

Świetni obserwatorzy

Kreatywni ludzie patrzą na świat szeroko otwartymi oczami. Widzą rzeczy, ludzi i zdarzenia z różnych stron, dostrzegając ich najmniejsze szczegóły. Są mistrzowskimi obserwatorami natury ludzkiej. Przez ich niekonwencjonalne procesy myślowe, kojarzą obserwowane rzeczy na niezwykłe sposoby.

Odpowiedzialni marzyciele

Kreatywni ludzie posiadają umiejętność uciekania ze swoimi myślami w świat tylko im znany, w dowolnie wybranej przez nich chwili. Potrafią zatracić się w swoich wizjach, nawet podczas istotnego spotkania czy ważnej rozmowy. Pomimo iż spędzają dużo czasu we własnych głowach, są również wyjątkowymi realistami. Potrafią niezwykle płynnie odróżnić świat swoich marzeń, od rzeczywistości, szukając jednocześnie narzędzi, które by te dwa światy scaliły.

kreatywność hype

Zbuntowani eksperci

Kreatywni widza większy obraz sytuacji nie opierając się na ograniczeniach innych. Ich styl pracy bywa niezależny, często antyautorytarny. Choć są ekspertami w swoich dziedzinach, mają trudności z dopasowaniem się do obowiązujących zasad, regulaminów czy procedur. Gdy pojawiają się granice, do których są zmuszeni by się dostosować, zdarza się im buntować co jest wynikiem presji i frustracji, jakie odczuwają.

Nieustannie głodni wiedzy

Umysł ludzi kreatywnych musi być stale stymulowany, by pozostał twórczy. Kreatywność sprawia, że ludzie są ciekawi świata, zawsze chętni do nauki i gotowi do doświadczania nowych rzeczy. Nie boją się zadawania pytań. Doskonale rozumieją, że kreatywność wzrasta wraz z ich wiedzą i jest to droga ułatwiająca im wprowadzanie w życie swoich pomysłów. Różnorodność przeżyć, emocji czy doświadczeń odgrywa istotną rolę w rozwijaniu ich kreatywności.

Zatraceni w czasie

Kiedy ludzie kreatywni tworzą, często zatracają się w mijającym czasie i przestrzeni. Kiedy słowa, kolory lub pomysły zaczynają kiełkować w ich umysłach, kreatywni są w stanie wyłączyć się całkowicie z otaczającego ich świata. Zarywają noce, zapominają o prawidłowym jedzeniu, oddalają się od bliskich. Inspiracja przychodzi do nich w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Radko jest wynikiem konkretnego zapotrzebowania w danej chwili. Mogą pracować, gdy inni śpią i spać, gdy inni pracują. Ich spontaniczne pomysły są częścią ich natury, dlatego nic nie jest w stanie ich oderwać, od tego co w danej chwili ma dla nich największe znaczenie.

Zobacz również: Ciemna strona kreatywności

kreatywni ludzie

Odporni na krytykę ryzykanci

Ludzi wysoko twórczy często podejmują ryzyko, działając niesprawdzonymi przez siebie dotąd metodami. Są odporni na negatywną ocenę swoich pomysłów z zewnątrz. Mają odwagę by nie trzymać się kurczowo bezpiecznych rozwiązań. Podejmują milion prób zanim osiągną upragniony sukces. Potrafią łagodnie przejść przez setki niepowodzeń, z których wyciągają konkretną lekcję. Takie zachowanie, pomimo że może doprowadzić do licznych problemów, dostarcza również multum satysfakcji, którą kreatywni stawiają ponad porażki.

Kochający samotnicy

Kreatywni kochają z pasją. Kochają ludzi, kochają zwierzęta czy otaczające ich piękno. Ich zmysły zbierają więcej informacji przez co ich życie bywa dużo głośniejsze, przesycone barwami czy wyostrzonymi odczuciami. Zdarza się jednak, że mnogość tych emocji staje się dla nich przytłaczająca.

Kreatywni mają tendencję do nadmiernej wrażliwości, wyolbrzymionej empatii czy zatracania się w swoich stanach emocjonalnych. Poszukując wyciszenia, uwielbiają spędzać czas samotnie, podążając za swoimi myślami, pozwalając im nawiązać kontakt ze swoimi wewnętrznymi emocjami.

Elastyczni na pojawiające się problemy

W przypadku, gdy większość osób widzi same problemy, kreatywni widzą trudności jako wyzwania i szereg impulsów stymulujących ich mózg. Mają zdolność dostrzegania różnych aspektów pojawiających się problemów oraz umiejętność proponowania optymalnych czy sprytnych rozwiązań. Niezależnie od tego czy problem dotyczy ich życia osobistego czy kariery zawodowej kreatywni potrafią przekształcić swoje niepowodzenia widząc nowe możliwości bądź siebie w innym świetle.

Kreatywność nie jest cechą wrodzoną, kreatywności można się nauczyć, wyrażając ją na wiele różnych sposobów. Bądź odważny, spontaniczny i elastyczny. Nieustannie poszukuj inspiracji i sam inspiruj innych. Nie bój się działać i myśleć kreatywnie, dochodząc do krawędzi Twoich wewnętrznych granic i oporów.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *