Wosk nałożony w okolicach bikini może Ci się wydawać niezwykle bolesnym doświadczeniem i trudnym w realizacji zabiegiem. I choć okolice bikini po depilacji woskiem, będą dla Ciebie uwolnieniem na dłuższy czas od codziennej walki z maszynką, nieodpowiednie woskowanie może powodować kłopotliwe skutki uboczne.
Nie ma sposobu, aby całkowicie wyeliminować ból podczas woskowania, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby go zmniejszyć. Efekty są tego warte.
Przy odrobinie przygotowania wosk do bikini może być szybką, rutynową procedurą, która pozostawi Twoje okolice bikini bez włosów przez co najmniej kilka tygodni.
Jak woskować okolice bikini?
Jak zatem sprawić, by domowa depilacja woskiem była w pełni skuteczna, bezpieczna, a zarazem możliwie bezbolesna? Podpowiadamy!
Poznaj techniki woskowania i próg swojego bólu
Unikaj prób woskowania obszaru bikini, dopóki nie opanujesz techniki woskowania na innych obszarach swojego ciała. Precyzyjne zapoznanie się ze sposobem nakładania wosku i późniejszym jego usuwaniem pozwoli Ci nabrać wprawy, przy najbardziej wrażliwych obszarach. Zawsze też przed depilacją przetestuj niewielką ilość wosku na dłoni przed nałożeniem jej na strefę bikini, aby upewnić się, że jest ciepła, a nie gorąca.
Zwracaj uwagę na długość włosów
Zawsze przed zabiegiem depilacji bikini za pomocą wosku, upewnij się, że włosy mają odpowiednią długość (najlepsza zalecana długość – od 0,64cm do 1,3 cm). Zbyt krótkie włosy sprawią, że wosk ich nie będzie chwytał, zwiększając ryzyko wrastania włosków, prowadzącego często to zapalenia mieszków włosowych, które jest najczęstszą przyczyną widocznych krostek.
Jeśli natomiast Twoje włosy są za długie, nie będziesz mieć nad nimi wystarczającej kontroli, przez co Twój zabieg depilacji bikini woskiem, będzie znacznie bardziej bolesny. W razie potrzeby unormowania długości włosów przytnij je delikatnie małymi nożyczkami lub maszynką do strzyżenia włosów.
Może Cię zainteresuje? Wrastanie włosków – jak temu zapobiec?
Przygotowanie do depilacji okolic bikini
Przed wykonaniem woskowania okolic bikini złuszczaj i lekko nawilżaj skórę, aby usunąć martwy naskórek i przygotować włosy do zabiegu. Tego typu zabieg wykonany przed depilacją bikini zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji. Delikatny peeling usunie górną warstwę martwych komórek naskórka i odsłoni włosy, ułatwiając woskowi chwytanie ich.
Jeśli masz niski próg odporności na jakikolwiek ból, 20 minut przed zabiegiem możesz skorzystać również z dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, zawierających w sobie ibuprofen. Zmniejszą one ból związany z zabiegiem depilacji woskiem, a także zminimalizują ewentualnie pojawiający się ból już po samym zabiegu.
Wybór odpowiedniego produktu
Użyj twardego wosku lub kup zestaw do woskowania. Do okolic bikini zalecany jest podgrzewany twardy wosk, ponieważ włosy są tam szorstkie. Twardy wosk rozprowadza się gładko i po stwardnieniu można go zdjąć rękami. Jeśli nie masz doświadczenia w woskowaniu, możesz kupić zestaw do woskowania twardego. Będzie zawierał on wszystko, czego potrzebujesz, i szczegółowe instrukcje. Unikaj pasków z zimnego wosku. Ten wosk może być bolesny, gdy jest stosowany w okolicach bikini.
Przed przystąpieniem do depilacji załóż rękawiczki i użyj środka czyszczącego przed woskiem na docelowym obszarze. Następnie nałóż olej do wstępnej depilacji, który działa z woskiem. Używaj wosku zgodnie z opisem i zaleceniami producenta produktu, który wybierzesz.
Właściwa pozycja
Wykonując depilację obszarów bikini za pomocą wosku, upewnij się, że Twoja skóra jest maksymalnie możliwie napięta. Zalecana pozycja wykonywania depilacji to stworzenie otwartej przestrzeni do depilacji poprzez pozycję stojącą z nogą opartą na wannie/krześle itp.
Możesz również przeprowadzić zabieg depilacji okolic bikini, leżąc na łóżku lub na podłodze (z rozłożonym ręcznikiem), aby zapewnić sobie maksymalną wygodę.
Szybkość
Pamiętaj, że szybkie działanie jest niezbędne podczas właściwej depilacji. Powolne ciągnięcie plastra wosku sprawi, że znacznie zmniejszysz efekty swojej depilacji. Trzymaj skórę naprężoną jedną ręką i usuwaj wosk w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów jednym szybkim pociągnięciem na drugą stronę. Natychmiast po usunięciu wosku przyciśnij dłoń do skóry, aby złagodzić ból.
Po zakończonej depilacji woskiem zrezygnuj z gorącej kąpieli lub prysznica. Przy myciu się używaj wody letniej i nie korzystaj z ostrych mydeł ani płynów do mycia ciała, które zawierają zbyt wiele olejków lub pozostawiają film na skórze.
Nawilżanie i złuszczanie
Twoja skóra po zakończonej depilacji woskiem prawdopodobnie będzie lekko zaczerwieniona. Użyj żelu np. na bazie aloesu, aby złagodzić stan podrażnienia. Pamiętaj również, że okolice bikini mają tendencję do wrastania włosków. Dwa dni po wykonaniu wosku delikatnie złuszcz okolicę, starając się uniknąć wrastania włosków.
Odpowiednio dobrana bielizna i higiena
Pamiętaj, że po woskowaniu Twoja skóra jest podrażniona, bo ma pootwierane pory. Po każdym zabiegu depilacji okolic bikini staraj się unikać dotykania świeżo pozbawionej włosów skóry. Aby zapobiec otarciom tuż po zabiegu, noś wygodną bieliznę i przewiewną odzież (najlepiej spódnice/ sukienki). W dniu depilacji i dzień po staraj się również unikać atrakcji takich, jak basen, solarium, czy sauna, ponieważ może to prowadzić do zanieczyszczenia otwartych porów. Jeśli planujesz dzień na plaży, musisz dać skórze przynajmniej dobę na jej wyciszenie. Słońce może znacznie zintensyfikować podrażnienia skóry.
A Wy stosujecie depilację okolic bikini? Jest ona dla Was bolesna? Jakie jeszcze znacie triki łagodzące nieprzyjemne doznania podczas zabiegu? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!