hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

ZDROWIE

Detoks sokowy, czy działa? Kiedy jest wskazany i jak się do niego przygotować?

detoks sokowy

W naszym organizmie każdego dnia odkłada się wiele szkodliwych toksyn, które z czasem przy nieodpowiedniej diecie, mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. W jaki sposób organizm informuje nas o tym, że zalegające w nim toksyny stają się coraz większym obciążeniem? Czym jest i czy w ogóle potrzebny nam jest detoks sokowy? Oto najbardziej typowe objawy, których pojawienie powinno skłonić nas do zmian w diecie wpływających na poziom zalegających w naszym organizmie toksyn.

Kiedy detoks sokowy może okazać się dla nas cennym wsparciem?

Jednym z najbardziej typowych objawów, mogących świadczyć o nadmiarze toksyn w naszym organizmie, jest ciągłe zmęczenie. Problemy z koncentracją, senność, znudzenie – oto problemy, które bardzo często są lekceważone. To błąd, gdyż właśnie w taki sposób nasz organizm reaguje na nadmierną ilość zalegających w nim toksyn.

Toksyny mogą stanowić też jedną z głównych przyczyn tak dokuczliwych problemów, jakimi są zaparcia. Dlaczego tak się dzieje? Bo im więcej szkodliwych substancji zalega w naszym przewodzie pokarmowym, tym większe stają się problemy związane z trawieniem. Skutkiem takich zaburzeń jest też przybieranie na wadze oraz problemy ze skórą. Trądzik, wysypki, większa skłonność do alergii – i te problemy mogą wskazywać na to, jak bardzo nasz organizm potrzebuje kuracji oczyszczającej. Detoks i uwolnienie od toksyn mogą przy okazji pomóc nam z takimi przypadłościami jak silne i częste bóle głowy czy nieświeży oddech. I te problemy mogą wiązać się z obecnością toksyn w organizmie, warto zatem oczyścić z nich swe ciało i odzyskać dobrą formę.

detoks sokowy

Czym jest detoks sokowy?

Detoks sokowy to czasowa eliminacja pokarmów stałych. Stałe pokarmy są często zastępowane napojami, takimi jak woda z cytryną, zielona herbata lub świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Według zwolenników detoksykacji, tego typu działanie pozwala odpocząć układowi trawiennemu, wydalić z niego zbędne składniki pozostałe z przemiany materii i wszelkie toksyny zalegające w organizmie, czego skutkiem jest szybsza regeneracja i lepsze wchłanianie składników odżywczych.

Czy detoks sokowy działa?

Zrezygnowanie z niezdrowych pokarmów w swojej diecie, większa uważność przykładana do składu i pochodzenia produktów, które jemy i większa ilość płynów zawsze zadziała korzystnie na nasz organizm. Do tego dochodzą korzyści ze zwiększonego spożycia witamin i minerałów, naturalnie pochodzących z soków owocowych i warzyw.

Co do samego detoksu sokowego, prawda jest taka, że nie ma jednoznacznych dowodów medycznych na to, że Twój przewód pokarmowy wyleczy się za pomocą pominięcia stałych pokarmów (chyba że masz zaburzenia trawienne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub gastropareza).

Możesz również nie zdawać sobie sprawy, że nasze ciała w naturalny sposób się odtruwają same! Nasz przewód pokarmowy, wątroba, nerki i skóra są odpowiedzialne za rozkładanie toksyn, które są usuwane z moczem, kałem lub potem.

Czasem skuteczną metodą oczyszczania organizmu jest zrównoważona i zbilansowana dieta składająca się z pełnowartościowych produktów spożywczych.

Cokolwiek zdecydujesz, pamiętaj, że wszelkie drastyczne dla Twojego organizmu ruchy, musisz podejmować rozsądnie. Jeśli masz ochotę przetestować detoks sokowy na własnej skórze, sprawdź jak się do niego przygotować.

detoks sokowy

Jak się przygotować do detoksu sokowego?

Aby w pełni wykorzystać oczyszczanie, Twój organizm musi być wypoczęty. Nie próbuj tego robić, jeśli Twoje ciało już przechodzi zmiany, na przykład podczas miesiączki lub w przypadku powrotu do zdrowia po chorobie.

Wybierz czas na detoks sokowy, w którym wiesz, że będziesz mieć okazję do relaksu. Kiedy się oczyszczasz, Twoje ciało potrzebuje czasu, aby to zrobić. Wymaga to energii, dlatego najlepiej ograniczyć wszelki energiczne zajęcia lub ćwiczenia do minimum.

Jeśli to Twój pierwszy detoks sokowy, nie próbuj stosować jego radykalnych odmian. Prawdopodobnie skończy się to wyczerpaniem i potencjalnie wyrządzisz więcej szkody niż pożytku.

Oczyszczanie będzie wiązało się ze zmianą nawyków żywieniowych. Upewnij się, że nie będziesz w sytuacjach, w których możesz odczuwać pokusę lub presję, aby pić alkohol lub kawę, lub jeść nieodpowiednie potrawy. Zarówno przypadkowe wypady do knajp ze znajomymi, jak i zaplanowane imprezy urodzinowe, przyjęcia weselne lub inne ważne wydarzenia mogą skutecznie popsuć Twój proces oczyszczania, albo… humor.

Wybierz czas, który Ci odpowiada. Jeśli to Twój pierwszy detoks sokowy zdecyduj się na weekend lub dwa do trzech dni wolnych. Pozwoli Ci to poznać reakcje Twojego organizmu na detoks w bezpiecznych, przyjaznych dla Ciebie warunkach.

detoks sokowy

Pozytywne sposoby wspomagania oczyszczania

Pamiętaj, że detoks organizmu to nie tylko to, co jemy i pijemy.

Wprowadź lekką rutynę jogi lub medytacji, która pomoże ciału się zrelaksować. Możesz również odwiedzić łaźnię parową lub saunę, aby zachęcić organizm do dodatkowego pocenia się i pomóc wydalić mu dodatkowe toksyny. Przy okazji oczyszczania organizmu zafunduj sobie również cyfrowy detoks. Zbyt duża ekspozycja na media społecznościowe i technologie może mieć negatywny wpływ na poziom stresu i funkcje snu, dlatego warto zastosować cyfrowy detoks, aby uzyskać jak najlepsze efekty oczyszczania.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *