Cienie pod oczami, czyli plamy w różnych odcieniach fioletu, szarości lub żółci od dawna są powszechnym problemem dla urody. Prócz nieestetycznego wyglądu, mają wpływ na negatywne postrzeganie naszego stanu zdrowia lub kondycji przez innych. Sprawiają, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną.
Co powoduje cienie pod oczami? Dlaczego niektórzy z nas je mają, a inni nie?
Przyjrzyjmy się czynnikom biologicznym, a następnie przyczynom związanym ze stylem życia lub okolicznościami, w jakich się znaleźliśmy.
Cienie pod oczami – przyczyny biologiczne:
- Genetyka: cienie pod oczami mogą być dziedziczne. Jeśli masz członków rodziny z tym problemem, prawdopodobne jest, że u Ciebie on też wystąpi.
- Wiek: wraz z wiekiem skóra wokół oczu staje się cieńsza i traci tkankę tłuszczową. Zmiany te sprawiają, że cienie pod oczami będą bardziej widoczne u osób starszych.
- Grupa etniczna: cienie pod oczami występują częściej u osób o ciemniejszej karnacji. Jest to czynnik spowodowany zmianami pigmentacji.
Przyczyny wynikające ze stylu życia:
Cienie pod oczami i opuchnięte oczy mogą być spowodowane również kilkoma czynnikami wynikającymi ze stylu życia. Brak snu lub złe nawyki związane ze snem, palenie papierosów, spożywanie zbyt dużej ilości soli w diecie, odwodnienie, czy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne. Mogą również pojawić się z powodu alergii, choroby tarczycy, niedoboru żelaza, a nawet zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Bez względu na powód, mogą być prawdziwym kłopotem, stanowiąc nieestetyczny dodatek do naszej twarzy.
5 naturalnych i szybkich sposobów na cienie pod oczami
Plasterki zimnego ogórka
Choć może to dość banalnie brzmieć plasterki zimnego ogórka są fantastyczne, aby uspokoić zmęczone, opuchnięte oczy i zmniejszyć cienie pod oczami. Pozostaw je na 15-20 minut.
Warto również dodać, że ogórek jest również korzystny po jego spożyciu. Jego wysoka zawartość wody pomaga nawilżyć skórę, także tą pod oczami. Woda zwalcza cienie pod oczami, ale co najważniejsze zawierają również krzemionkę, która może zwiększyć produkcję kolagenu.
Użyj chłodnego kompresu
Chłód pomaga zwężać naczynia krwionośne i zmniejszyć ewentualny stan zapalny.
Użyj czystego ręcznika i zwilż go lub włóż do niego kostki lodu i delikatnie nałóż na skórę wokół i pod oczami na kilka minut. Do schłodzenia delikatnych okolic oczu możesz również użyć zwykłych łyżeczek do herbaty. Schłodź je wcześniej w zamrażalniku.
Torebki herbaty
Wrzuć dwie torebki herbaty (najlepiej nieprzetworzonej zielonej lub czarnej herbaty) do kubka gorącej wody na minutę, ostudź do bezpiecznej temperatury, a następnie nałóż na oczy na 5 minut.
Ciepłe wilgotne torebki przyniosą relaks i ukojenie Twoim oczom. Dodatkowo substancje ściągające pomogą zredukować nagromadzony płyn pod oczami.
Wykonaj masaż uciskowy
Zrelaksuj skórę wokół swoich oczu. Delikatnie przyciskaj skórę opuszkami palców, masując jednocześnie cały obszar zaznaczony przez cienie pod oczami. Przeciągnij palcami od wewnętrznego kącika oka do zewnątrz. Dwoma palcami każdej dłoni dotknij zatok, zaczynając od obu stron nosa i kierując się na zewnątrz. Tego typu masaż sprawi, że usprawnisz przepływ krwi przez naczynia żylne.
Dodaj do swojej diety suplementy
Choć zdrowe odżywianie zawsze jest dobrym pomysłem i sposobem na rozwiązanie problemów zarówno zdrowotnych, jak i tych urodowych, nie zawsze zapewnia nam odpowiednią ilość konkretnych składników odżywczych i minerałów. Jeśli regularnie na Twojej twarzy pojawiają się cienie pod oczami, stosuj witaminy i suplementy: żelaza, witaminy B12, witaminy K (zwiększa krzepnięcie krwi i poprawia jej krążenie) i witaminy C (produkuje kolagen, zabezpiecza skórę przed zanieczyszczeniami i promieniami UV).
Jeśli objawy i dyskomfort nie ustąpią w ciągu kilku dni, umów się na wizytę u okulisty, aby upewnić się, że nie jest to oznaka poważnych chorób oczu.