hypemag.pl

napędzany inspiracją, wspierany nauką!

ZDROWIE

Czy cebula w skarpetkach oczyszcza organizm?

cebula w skarpetkach

Od kilku lat zarówno w social mediach, jak i na różnych portalach dotyczących zdrowego stylu życia pojawiają się artykuły opisujące niesamowite działanie rytuału polegającego na umieszczaniu na noc cebuli w skarpetkach, celem detoksykacji organizmu. Zatem, czy cebula w skarpetkach naprawdę może oczyścić organizm? 

Zaskakująca liczba polubień tego typu publikacji oraz komentarzy z zapytaniem o faktyczne działanie tego zabiegu zmusza nas do rozprawienia się z tym mitem raz na zawsze. 

cebula w skarpetkach

Korzystne właściwości cebuli, mające wpływ na nasz organizm

Cebula jest niezaprzeczalnie wartościowym składnikiem odżywczym naszej diety. Ze względu na swoje właściwości jest określana mianem super food i w pełni naturalnym antyoksydantem.

Cebula jest doskonałym źródłem witaminy C. Zawiera związki siarki, flawonoidy i związki fitochemiczne, które w znaczący sposób wspierają pracę naszych organizmów.

W badaniu opublikowanym w 2011 roku przez między innymi Cardiff University udowodniono, że cebula ma działanie przeciwzakrzepowe, wspomagające prawidłowy przepływ krwi, a tym samym pracę serca.

Wiadomo również, że cebula może zapobiegać rakowi. Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland potwierdziło, że wysoka zawartość kwercetyny w cebuli pomaga hamować komórki nowotworowe. Kwercetyna wywiera szczególny wpływ na piersi, jelito grube, prostatę, jajniki i płuca.

Badanie niemieckiego Instytutu Biologii, opublikowane w czasopiśmie International Archives of Allergy and Applied Immunology potwierdza, że cebula działa jako środek przeciwzapalny, bakteriobójczy i leczy infekcje. Tę tezę potwierdzają również nasze babcie, podając nam sok z cebuli na większe i mniejsze przeziębienia.

Inne badanie z 2007 roku, opublikowane przez Instituto de Fermentaciones Industriales w Madrycie  udowadnia, że ekstrakty cebuli wspomagają nasze zdrowie. Mają działanie hipocholesterolemiczne, hipolipidemiczne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe i hiperhomocysteinemiczne. Mają także wiele innych właściwości biologicznych, w tym przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, działanie, antymutagenne, przeciwastmatyczne, immunomodulujące i prebiotyczne.

Czy cebula w skarpetkach faktycznie oczyszcza organizm?

Metoda krojonej cebuli w skarpetkach lub o zgrozo przymocowanej do stóp za pomocą folii spożywczej, rzekomo może „odtruć organizm”, ponieważ ogromna liczba komórek nerwowych znajdujących się w dolnej części stopy styka się z mózgiem, wątrobą i sercem.

Czy to prawda?

Nie, zdecydowanie nie! Umieszczenie pokrojonej cebuli na noc przy stopie nie pomoże uleczyć niepokojących nas chorób. Nie marnujcie tego niesamowicie zdrowego warzywa w ten sposób.

cebula w skarpetkach

Cebula w skarpetkach? Dlaczego nabieramy się na tego typu informacje?

Badań potwierdzających właściwości zdrowotne cebuli jest naprawdę dużo, co może sugerować, że różne zastosowania cebuli, w tym cebula w skarpetkach, jest dla nas korzystna.

Odtruwanie w postaci niewymagającego od nas żadnego większego wysiłku zabiegu, wydaje się całkiem kuszące. Dodając do tego niepodpartą niczym teorię, że zabieg ten jest popularnym naturalnym lekarstwem od XVI wieku, jesteśmy w stanie uwierzyć w tego typu zastosowanie medycyny naturalnej.

Próbowaliście kiedyś „cebulowo-skarpetkowej” metody odtruwania? Jakie inne przesądy dotyczące zdrowia słyszeliście?

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *